Ja, är det någon som redan gått eller ska gå T2:s utbildning som ger ett cert för golvvärmeinstallation? Den är i två steg tydligen och jag ska gå i slutet på maj, båda stegen.
I alla fall så innehåller den följande:
Upplägg och förmåner för T2Certified Pro (bl a 20 års totalgaranti)
Info om nya garantier för golvvärme
Genomgång av produkter
Branschkrav och särskilda byggregler
Förutsättningar som påverkar produktval och lösning
Mätning, testning och dokumentation
Energismarta golvvärmelösningar
Argumentation och säljstöd för införsäljning
Energioptimering / energismarta golvvärmesystem
Certifiering
Vad nu denna certifiering betyder i verkligheten sen återstår ju att se, kan ju vara snyggt för ett företag att ha med cert-loggan i reklam kanske i alla fall.
Ja vi har gått den där alla på firman (behövs egentligen bara att en går). Vi har bara gått "del 1". De sa att de skulle inbjuda till del 2 "sen". Men efter att det hade gått typ ett år så sa de att vi inte behövde gå "del 2".
Jag har gjort ett eget protokoll (eftersom deras orginal är ganska värdelöst). Du kan få den om du vill sen :stubben:
Jag har också gått den, både steg 1 och 2...
Det är väl mer en repetition av hur man förlägger golvvärme... Alltid nyttigt.
Sen lite försälningsargument med payoff tider för deras reflecta och isolecta...
En av de få utbildningarna som är gratis!
Elinstallatör ABL
Det jag skriver är mina egna tankar och funderingar...
Har nu gått denna kurs och jag säger...nja...det passar nog bättre för småföretagsledare än för vanliga anställda, handlade mest om ekonomi tycker jag, resten visste man ju redan och/eller faller sig narturligt. Visserligen finns det väl folk som inte kan lägga en slinga ordentligt men det kan dom ju lära sig snabbt av någon annan.
Men om det är detta som krävs för att kunna ge 20 års garanti istället för 12 år så fine, det är ju ett säljargument.
Den var väl på ca 3 timmar men då åt vi under tiden det snckades också och den var gratis. Denna kördes hos grossisten. Kolla med T2 om dom ska köra nått i ditt område.
Den kostar inget och är i 2 steg, en dag vardera.
Har du inte fått någon info så kan du säkert bara kontakta tyco och höra när de har nästa kurstillfälle.
Edit: Ja det var kanske 3 timmar, en hel dag var nog lite överdrivet
Elinstallatör ABL
Det jag skriver är mina egna tankar och funderingar...