Deltog på seminariet i Kista, fanns lite intressanta åsikter där av föreläsare/utställare.
Det finns olika tolkningar om vad ett uttag för allmänbruk är ute på marknaden. Vissa stora företag har inskrivet i sina egna tekniska riktlinjer att t.ex uttag i fönsterbänkskanal för datorer inte är ett uttag som behöver skyddas av JFB. Utställaren från SEK menade att alla uttag ska skyddas utan undantag.
Våra kära badrum fick sig en uppdatering. Vad som inte behöver en kompletterande skyddsutjämning; inte berörbar armering, duschväggar, badkar, beslag och hållare, avloppssilar, ventdon, alla vs-system som är kopplade till ett plaströr.
Kontroll före drifttagning är ett hett ämne, jag som besiktningsman ser massor av bra, dåliga, obefintliga kontroller.
En ny Svensk standard som ersätter de nuvarande kvarvarande är på tillverkning. Hoppas den är skriven på ett sånt språk så vi slipper olika tolkningar i oändlighet.