Något är dolt för gäster. Vänligen logga in eller registrera dig för att se det.
Det är en anläggning som är 1-2år gammal eller nåt sånt. Kunden ringde och sa att en spot mitt i slingan slutat lysa. Jag for dit och kollade vad den hade för tillverkningsvecka och fixade en ny med samma för att det skulle lysa lika. Gick inte så bra
En del vita LED kan ändra färgtemperatur när de åldras (i synnerhet sådana som består av en blå LED + lyspulver av ungefär samma slag som i lysrör). Det skulle inte förvåna mig om alla exemplar från den där veckan faktiskt lyste likadant när de var nya.
Was man sich nicht erklären kann, sieht man als Überspannung an.
En LED-produkts färgkvalitet, det vill säga hur noggrann färgtemperaturen är, anges med MacAdam-ellipser SDCM i skalan 0-10. Mellan 0 och 4 är det svårt att se skillnader i färg, men uppåt i skalan kan man uppleva tydliga och direkt störande skillnader i vissa applikationer. I en utomhusmiljö kan MacAdam 7 SDCM ses som fullt tillräcklig medan kraven inomhus normalt ligger på MacAdam 3-5 SDCM.
Ring och fråga Hide-a-lite vilket tal just denna skall ha.