5x10 eller 5x6 mm från nätägare till Fasadmätarskåp?

28 sep 2015 19:31 #1 av Martin
Tja.

Jag har alltid hört att det är krav på 4x10 eller 5x10 från nätägaren till fasadmätarskåp. Är detta något som många nätägare kanske har som standard eller funkar det lika bra med 5x6. Då tänker jag främst iofs på att vid ett TN-C system så måste ju PEN vara 10mm idag. Sen att de finns installationer där det tex är 4x6 är var väl godkänt då.
Men hur är det idag? 5x6 bör ju inte vara något fel om man klarar utlösnings villkoret då längden inte sticker iväg?

Bara spekulerar lite på kvällskvisten.

42

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 sep 2015 04:59 - 29 sep 2015 05:00 #2 av Michell Martic
Kabelvalet har inte så mycket med utlösningsvillkoret att göra egentligen. Så klart ska det vara uppfyllt, men det hade inte behövts 10mm2 enbart för detta. Skulle påstå att det är en sk ekonomisk dimensionering. Dessutom så kan ju servisledningssäkringen vara annat än 35A på en villa, även om det är ovanligt.

Sen kommer nog 10mm2 Cu ersättas av 16mm2 Al i allt större utsträckning framöver. För det elnätsbolag jag arbetar för används inte Cu alls på LSP längre.
Följande användare sa tack: Bo Siltberg

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.036 sekunder

Senaste foruminlägg