Hyra in person med BB1

03 feb 2012 16:32 #1 av Mats Persson
Kan en elföretagare A med ABL hyra in en enmansföretage B som endast har BB1?

Är det lagligt? Vad får isåfall den inhyrda göra för jobb? Endast jobb som är inom ramen för BB1 eller även jobb som är över dennes behörighet?

Någon som känner till något rättsfall eller liknande?

Elinstallatör ABL
Det jag skriver är mina egna tankar och funderingar...Inte säkert att allt stämmer till 100% ;)
Följande användare sa tack: Markus sikström

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

03 feb 2012 18:28 - 03 feb 2012 18:29 #2 av Johannes Hammarstedt
För att BB1 mannen/kvinnan skall kunna göra arbete som faller under ABL krävs ett anställningsförhållande.
Det finns dock undantag. Kika i ELSÄK-FS 2007:2 1kap 13§ här:http://www.elsakerhetsverket.se/Global/F%C3%B6reskrifter/2007-2.pdf

Behörighet AB

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

04 feb 2012 11:22 #3 av David Jonasson
13§ 1 När en elinstallatör eller yrkesman inte är anställd i det företag hos vilket elinstallationsarbete tillfälligt skall utföras och arbetets omfattning är klarlagd innan det påbörjas.

Finns det en tydlig arbetsorder så skall det inte vara något problem med att hen arbetar som inhyrd och utför alla tänkbara arbeten inom ramen för ABL det var det svar jag fick från elsäkerhetsverket via telefon när jag ställde frågan till dom.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.073 sekunder

Från Facebook-gruppen