JFB i Fabrik

29 jan 2013 14:43 #1 av Filip L
JFB i Fabrik skapades av Filip L
Vi har fått en kund som driver en sås fabrik, alla tre fasuttag är med jfb och alla 230v uttag är med jfb, problemet är att jfb går nästan hela tiden.
Maskinerna är nya och ivägskickade för felsökning men utan resultat.

Vad säger lagen om att inte använda jfb till handmaskiner i en fabrik, där mycket vatten förekommer?

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 jan 2013 15:48 #2 av Mikael Dalåsen
Svar från Mikael Dalåsen i ämnet JFB i Fabrik
Går det inte att köra fast anslutning då? och en arbetsbrytare?

Annars borde det inte vara några problem.
Men kan vara bra att märka upp att det inte är brutet via jfb och att uttaget endast är avsett för den maskien.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 jan 2013 16:59 #3 av Peder Myrne
Svar från Peder Myrne i ämnet JFB i Fabrik
Grundregeln är att uttag t.o.m. 20A och som används av lekmän skall skyddas av JFB.

Men undantag får göras i vissa fall, om detta står att läsa i elinst.reglerna.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 jan 2013 17:01 #4 av Rikard Ågren
Svar från Rikard Ågren i ämnet JFB i Fabrik
Kan det göra skillnad att byta till en korttidsfördröjd JFB? Schneider har sådana, kallas typ A-SI

Projektledare el, styr och automation

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

30 jan 2013 20:45 #5 av Filip L
Svar från Filip L i ämnet JFB i Fabrik
Problemet är löst, efter att ha läst sida efter sida i elinstallationsreglerna, hittade jag följande kap 441 § 3.3
Undantag kan göras för
- uttag som används under överinseende av fackkunniga eller instruerade personer, t ex i vissa yrkesmässiga eller industriella lokaler

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

30 jan 2013 21:05 #6 av Christer Djerf
Svar från Christer Djerf i ämnet JFB i Fabrik
Är personerna som jobbar där fackkunniga eller instruerade?

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

30 jan 2013 21:08 - 30 jan 2013 21:09 #7 av Johannes Hammarstedt
Svar från Johannes Hammarstedt i ämnet JFB i Fabrik

Filip Lindman skrev: Problemet är löst, efter att ha läst sida efter sida i elinstallationsreglerna, hittade jag följande kap 441 § 3.3
Undantag kan göras för
- uttag som används under överinseende av fackkunniga eller instruerade personer, t ex i vissa yrkesmässiga eller industriella lokaler


Hur säkerställer man sedan att det endast är fackkunniga eller instruerade personer som brukar dessa uttag?
Bör vara en väl skriven rutin framtagen tillsammans med arbetsledningen.
Speciellt som du säger att det skall skvättas med vatten. Det låter inte jättelyckat.
Går det inte att lösa med fast anslutning som nämnts tidigare?

Edit: Pucktvåa

Behörighet AB

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

30 jan 2013 21:20 #8 av Ronnie Lidström
Svar från Ronnie Lidström i ämnet JFB i Fabrik
Jag har pratat med flera konsulter om detta. De flesta ritar jordfelsbrytare på alla uttag <20A som kan användas som "allmänuttag".

D.v.s. alla uttag förutom uttag som är helt blockerade av maskiner, eller sitter i rum som inte så många kan komma in i (uttag i dataställ i låsta serverrum osv).

Fil bilaga:
Företagare, Elinstallatör Björks EL i Skellefteå AB

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

31 jan 2013 08:50 #9 av Bo Siltberg
Svar från Bo Siltberg i ämnet JFB i Fabrik
Vad är orsaken till att de löser då? Otillräcklig sektionering? Fel typ av JFB?
Handhållna maskiner ska inte lösa en JFB av allmän typ, men en fast installerad motor med frekvensstyrning kan kräva en typ B.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.127 sekunder