Warning: preg_match(): Compilation failed: unrecognized character follows \ at offset 24 in /home/mowininf/public_html/components/com_kunena/controller/topic/item/display.php on line 476
Om man hos en kund upptäcker tex blandat jordat och ojordade uttag i samma rum ca 120 cm ifrån varandra och man påtalar riskerna med detta för kunden men den tycker inte att det är så farligt och vill ej betala för att åtgärda detta. Kan man åka därifrån utan att åtgärda detta och "ha torrt om fötterna"?
Stöter du på en anläggning som är direkt livsfarlig som inte kunde vill göra något åt. Så ska du anmäla till elsäkerhetsverket Då kan dom, i allra värsta fall, be nätägaren att stänga av strömmen till fastigheten.
Minde brister är inget att göra något åt. Det är ju alltid anläggnings innehavaren som har ansvar för elsäkerheten. Aldrig du som fackkunnig.
Marcus Lundström skrev: Stöter du på en anläggning som är direkt livsfarlig som inte kunde vill göra något åt. Så ska du anmäla till elsäkerhetsverket Då kan dom, i allra värsta fall, be nätägaren att stänga av strömmen till fastigheten.
Minde brister är inget att göra något åt. Det är ju alltid anläggnings innehavaren som har ansvar för elsäkerheten. Aldrig du som fackkunnig.
Ok.
Även om man gör andra ingrepp, tex byter central enl kundens önskemål men inte jordar tidigare nämnda uttag så står man utan ansvar för de bitarna man inte gjort något åt?
Har man påtalat bristerna för innehavaren, som har ansvaret för att anläggningen är säker, och förklarat så bra man kan varför det behöver åtgärdas, då tycker jag man har torrt på fötterna.
Vid byte av elcentral så måste man se till att säkerheten hos elinstallationen inte har försämrats, dvs stickkontroller ute i grupperna kan behövas. Hittar man något riktigt vidrigt som innehavaren inte vill åtgärda så gör man nog bäst i för hushållets bästa att göra en anmälan till elsäkerhetsverket som Marcus skriver.
Enligt starkströmsföreskrifterna har du som montör rättighet/skyldighet att koppla från en anläggning som är direkt farlig och sedan rapportera till elsäkerhetsverket. Det var iallafall vad den senaste kursledaren sa. (2010)
Tobias Karlsson skrev: Enligt starkströmsföreskrifterna har du som montör rättighet/skyldighet att koppla från en anläggning som är direkt farlig och sedan rapportera till elsäkerhetsverket. Det var iallafall vad den senaste kursledaren sa. (2010)
Rapportera till elsäkerhetsverket kan man alltid göra men att på eget bevåg ge sig på annans egendom ska man nog hålla sig ifrån.
Hade varit intressant att veta vad han luta sig emot när han gör ett sådant uttalande.
Det är bara Elsäkerhetsverket som har laglig rätt att stänga av farlig starkströmsanläggning, egentligen förbjuda användning av anläggningen. Nätägare får stänga av anläggningar vid bristande betalning.
Det är innehavaren som har ansvaret att anläggningen ger betryggande säkerhet. Som elinstallatör har man ansvar för det utförda arbete.
Har det någonsin hänt att elsäkerhetsverket brutit någon anläggning?
Jag har då inte hört om något fall.
Är ju inte helt enkelt för dom heller att bryta en anläggning. Det är många saker som spelar in.
Det enda jag hört/läst är att dom ålade ett nätbolag att antingen bryta strömmen eller på annat sätt säkra anläggningen. Det var ett gäng HSP-stolpar som lutade oroväckande mycket.
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/mowininf/public_html/libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 3660 26 feb 2012 19:17#12av Ronnie Lidström
Jag känner till ett antal fall från min tid på Elsäkerhetsverket där man använde möjligheten att förbjuda användning av elanläggning. Ett beslut om avstängning gäller omedelbart även om det kan överklagas. Formellt krävs ett skriftlig beslut om avstängning som ska delges innehavaren. Om inte innehavaren frivilligt stänger av anläggning kan verket begära handräckning av kronofogden för att verkställa beslutet. Kostnaderna för avstängningen debiteras i så fall innehavaren.
Men i de flesta fall försöker man få innehavaren att frivilligt stänga av anläggningen för att slippa proceduren att gå vägen vis kronofogden. I nio fall av tio går innehavaren med att frivilligt stänga av hela eller delar av anläggningen.
Jag kommer ihåg ett fall, tror det var i Borlänge, där en fallfärdig fastighet med trasig väggar och livsfarliga elinstallationer då verket använde möjligheten att stänga av strömmen till hela fastigheten.
Beslutade själv en gång om avstängning av en livsfarlig anläggning i Nacka. Innehavaren hade inhängnat hela tomten mot grannar och gatan samt bryggan med elstängsel. Bryggan låg ca 100 meter från en allmän badplats där ungdomar hade segelskola. Trots övertalning ville inte innehavaren stänga av elstängslet. När han fått ett skriftlig beslut, talat med sin advokat och generaldirektören stängde han "frivilligt" av elstängslet...